Безособові пропозиції. Тема: Готуємось до ЄДІ

Тема: Готуємось до ЄДІ. (Склад слова. Словотвір.) Проста пропозиція.

24.07.2013 13141 0

Цілі: повторити види простих речень; згадати синтаксичний аналіз речення, виховувати мовне чуття.

Тип уроку: урок застосування зун.

Устаткування: таблиця «Пропозиція», «Синтаксичний розбір простої пропозиції», картки на тему «Словосполучення», с./р. «Склад слова. Словотвір» (див. додаток).

Хід уроку.

I. Перевірка домашнього завдання. Робота за картками.

1.Учні читають самостійно складені пропозиції та аналізують їх.

2. Робота за картками (3 чол.)

ІІ. Словникова розминка.

· Запишіть слова, поясніть орфограму.

Ні зги не видно, затьмарювати, свинячий, розмежовувати, транс'японський, надіндустріалізація, передимпресіоністський, панцир, реквієм, силует, опік легень, опік легені, поєднання, пунктуаційний, граматика, рослини, що стелиться, внаслідок повені, несподівано-негадан на розмаш, сільськогосподарський, юннат, теракт, продюсер.

· Графічно виділіть орфограми, поясніть лексичне значення слів.

I.Робота на тему уроку.

· Читання §70-73, 75, 76, 78.

· Складання таблиці "Види пропозицій".

Структурно-комунікативні характеристики пропозиції

Види пропозицій щодо заданих характеристик

За метою висловлювання

Оповідальні, запитальні, спонукальні

За емоційним забарвленням

окликувальні, неокликувальні

За формою заперечення чи затвердження

Ствердні, негативні

За наявності граматичної основи

Прості, складні

За будовою граматичної основи

Односкладові, двоскладові

За наявності другорядних членів

Поширені, нерозповсюджені

По заміщеності синтаксичних позицій

Повні, неповні

За наявності ускладнюючих конструкцій

Ускладнені, неускладнені

· Вправи 366, 369, 371 виконуються усно.

IV. Повторення теми «Односкладові речення».

· Читання теоретичного матеріалу на с. 250.

V. Закріплення.

· Виконайте такі завдання у зошитах.

1. Спишіть речення, вставте пропущені літери та розділові знаки. Визначте тип односкладових речень:

Пекучим морозом оп..ляє обличчя. Немов пісня мені чується дитинство. Ідеш лісом переб..ра..ш в голові слово за словом і так їх пр..кін..ш і так. Звідки вони взялися.? А буває так що знайдеш слово пояснення і радієш. Не одразу йду п.. як н.. відірвуся від чудес..них сторінок поезії. Легко і радісно... але на душі.

2. Перетворіть написане, надавши зображеним діям узагальненого характеру.

Для відпочинку найкращого місця не знайду. Влітку в лісі просто гублюся від великої кількості та різноманітності квітів. Скільки насолоди отримую від віршів Пушкіна, Лермонтова, Некрасова.

3. Визначте тип односкладових речень (пропозиції не списувати).

а) Глухо стукає у грудях.

б) Милуєшсязадумливими соснами.

в) Заспівай, світик,не соромся!

г) Дуже важливо жити більшими інтересами.

д) Тут вчать плавання.

е) Лежачи хліба не дістанеш.

3. Знайдіть у реченні граматичну основу. Визначте тип пропозиції щодо наявності головних членів.

Удари,брязкіт, постріли, крики, плескіт води, розриви ручних гранат. (А. Толстой.)

· Дайте визначення пропозицій, у яких головним членом є підлягає. Наведіть приклади.

· Яку стилістичну роль відіграють називні пропозиції? У якому стилі вони широко використовуються?

VI. Підсумок уроку.

VII. Домашнє завдання.

1. Підготуватися до усного опитування (§70-73, 75, 76, 78). Скласти план усної відповіді "Види пропозицій".

2. Вправа 372.

САМОСТІЙНА РОБОТА ЗА ТЕМОЮ «СКЛАД СЛОВА. СЛОВООСВІТА». (ЄДІ. ЗАВДАННЯ В1)

Алгоритм дій:обов'язкове читання речення (пропозицій), в якому знаходиться слово - визначення належності слова до будь-якої частини мови - підбір «найближчого родича» - порівняння вихідного слова зі знайденим - відокремлення словотворчої морфеми та визначення правильної відповіді.

I.З речення 12 випишіть слово, утворене приставно-суфіксальним способом.

Ні, книга не стала гіршою, вона, як і раніше, виконує своє призначення, вона так само терпляче і доброзичливо вчить людину, передає їй дбайливо зібрану нашими предками мудрість.

ІІ.З речення 22-23 випишіть слово, утворене приставно-суфіксальним способом.

Багаторічні спостереження показали йому, що людина, яка ніколи нікому не співчувала, нічиїх страждань не співпереживала, опинившись перед власною бідою, виявляється не готовою до неї. Жалюгідним і безпорадним він зустрічає таке випробування.

ІІІ.З речень 5-8 випишіть слово, утворене безсуфіксним способом (за допомогою нульового суфікса).

Там тиснява: у дверях, у турнікетів, у ескалаторів, у підземних переходах. У жовтому електричному світлі тече і тече мовчазна людська річка. Надвечір надивишся, наслухаєшся, втомишся, ледве мариш. Знову – метро, ​​його підземелля.

IV.З речень 7-9 випишіть слово, утворене безсуфіксним способом (за допомогою нульового суфікса).

Якщо тобі не довелося стати тим, ким хотілося, можливі два гідні виходи. Або подолати всі зовнішні та внутрішні перешкоди і спробувати все-таки піти дорогою, обраною в юності. Успіху обіцяти ніхто не може, а проблеми тут великі!

V.З пропозицій 27-28 випишіть слово, утворене приставковим способом.

На відміну з інших видів мистецтва, література вимагає не чуттєвого, а інтелектуального розуміння. Читач створює образи героїв, проникає у підтекст твору роботою думки.

VI.З пропозицій 9-11 випишіть слово, утворене приставковим способом.

Треба сказати, що за моє юнацьке життя витвори Олександра Гріна кілька разів робилися чи не забороненими. А Славко завжди зберігав вірність романтиці та знав «Червоні вітрила» напам'ять.

- Ти б хоч комір опустив, - сказав я.

VII.Визначте спосіб утворення слова РОЗУМІЛЕННЯ (пропозиція 18).

Право на вільні роздуми про те, що було, є та буде, має будь-яка людина.

VIII. Вкажіть спосіб освіти слова БЕЗПЕЧНО (пропозиція 3).

Справді, ми не цінуємо повітря і не думаємо про нього, поки нормально і безперешкодно дихаємо.

IX.З речень 20-21 випишіть слово, утворене суфіксальним способом.

Він глянув на нас і раптом сказав:

- Спасибі за подарунок!

X.Практичні завдання:

1) Складіть три-чотири варіанти завдання В1.

2) Побудуйте словотвірний ланцюжок наступних слів: розгруповуватись, незвіданий, переливчастий, подрібнювати, незмінний, полив (квітів), підфарбовувати, відокремлювати, неабияк, черпак.

Безособовими називаються односкладові речення, головний член яких називає процес чи стан, незалежні від активного діяча (або ознака, незалежна від його носія). Наприклад: Світає; Мені не спиться; На вулиці холодно.

Семантичною основою безособових речень є відсутність саме активного діяча (або носія ознаки), оскільки вказівка ​​на діяча (або носія ознаки) у реченні все-таки може бути, однак у такій формі, яка не допускає граматичного підлягає. Порівн. приклади: Я співаю легко і Мені легко співається. У безособовій пропозиції Мені співається легко їсти вказівку на дійову особу (мені), проте форма дієслова-присудка не допускає називного відмінка, його не можна встановити і у зв'язку з іншими словами, і дія представляється як така, що протікає незалежно від діяча. Приблизно те саме в наступних пропозиціях: Вулиця темна та На вулиці темно. У двоскладовому реченні Вулиця темна позначений носій ознаки (вулиця), а в безособовому На вулиці темно ознака виступає як існуючий безвідносно до його носія, причому і ознака дещо змінює свою якість: він переходить у стан.

Безособові пропозиції різних типів утворилися різні епохи. На думку Д.М. Овсянико-Куликовського та А.М. Пешковського, найдавнішим типом є речення з власне безособовим дієсловом, такі, як Світає; Морозить; Лихоманить; Вечіріє. У дуже давню епоху речення з такими присудками були двоскладовими типу Мороз морозит; Вечір вечоріє: Світло світає. Такі тавтологічні конструкції в окремих випадках збереглися в сучасній російській мові (Грім гримить; Вітер віє). Поява безособових конструкцій - це результат розвитку абстрактного мислення, оскільки в них відволікається від конкретного діяча, що викликає або виробляє певну дію. Цікава доля безособових речень з присудком, вираженим безособовою формою дієслова (порівн.: Град побив посіви. - Посіви побило градом; Вітер звалив дерево. - Вітром звалило дерево). Сама по собі дієслівна форматут не сигналізує про безособовість. Це значення набуває лише у поєднанні з орудним відмінком. Спочатку орудний мав значення зброї. У сучасній мові, як правильно вважає чеський лінгвіст Р. Мразек, відбувся синтаксичний зрушення у вживанні такого орудного відмінка, він отримав значення непрямого суб'єкта. Споконвічно ці пропозиції мали підлягає зі значенням невизначеності та орудним знаряддя і, отже, були двоскладовими. Потім під впливом конструкцій з безособовими дієсловами вони перейшли в односкладові, чому явно сприяла невизначеність значення суб'єкта, що підлягає, а саме значення суб'єкта дії було перенесено на форму орудного з одночасним витісненням колишнього значення знаряддя дії.

А.М. Пєшковський пов'язує зростання безособових конструкцій із загальною тенденцією у мові - витісненням імені дієсловом.

Граматичні типи безособових речень досить різноманітні. Найбільш чіткі за своєю будовою і значенням, що виражається, дієслівні безособові речення.

Дієслівні безособові речення становлять три групи:

1. Як головного члена безособового речення використовується безособовий дієслово (без суфікса-ся і з суфіксом-ся): світає, мрячить, знобить, нудить; нездужає, спиться, хочеться, смеркає, спить і ін.

Ці дієслова мають граматичну форму третьої особи однини, а в минулому часі - форму середнього роду однини: світає - світало, знобить - знобило, сутеніє - сутеніло і т.д. Але за значенням ці дієслова такі, що не допускають вживання при них іменника або займенника в називному відмінку.

Категорія особи в таких дієсловах має суто формальне значення, причому це застигла форма саме третьої особи (або форма середнього роду), і іншої не може бути. Дія, позначене цією формою, відбувається незалежно від діяча, тобто. семантика таких дієслів несумісна з уявленням про активного діяча.

Загальне значення безособових речень даного типу визначається значенням безособового дієслова. Вони можуть означати стан природи, довкілля: Морозило сильніше, ніж з ранку (Г.); На подвір'ї ще трохи бриніло (Т.); Вже сутеніло, коли війська прийшли на місце ночівлі (Л.Т.); Вчора ввечері порошило (Прішв.); Вже смеркало та похолодало (Г. Нік.); психічний чи фізичний стан живої істоти: Від радості у зобу дихання сперло (Кр.); Його знобило і ламало (Л. Т.); Дихалося глибоко (Ч.); Просто мені нездужав цей час (Купр.); зобов'язання, необхідність та інші модальні відтінки (таке дієслово найчастіше вживається з інфінітивом): Вона спокійніше могла розмірковувати про свою долю і про те, що належало їй робити (П.); Він йшов не поспішаючи, як і личило відвідувачеві музею (Кат.); І щоб не сердити хворого, доведеться Прошці стати до вікна (Сим.); Мені одного разу довелося пробути на Кавказі більше трьох місяців (Прішв.); наявність чи відсутність, брак чогось: У нас тебе бракувало (Гр.); Мені не вистачає твоєї ніжності, тобі моєї турботи не вистачає (Шип.). Конструктивною особливістю речень з дієсловами наявності чи нестачі (вистачає, дістає, стане) є обов'язковість родового відмінка: У мене не вистачило мужності.

2. Досить поширені в російській мові і різноманітні за структурою та значенням безособові речення, головний член яких виражений особистим дієсловом у безособовому вживанні. Особисті дієслова в безособовому вживанні втрачають форми зміни і застигають у формі третьої особи однини або у формі середнього роду. Порівн. Індивідуальні та безособові конструкції: Повітря свіжішає. - на вулиці свіжішає; Вітер виє. - у трубі виє; Сонце пригрівало землю. - Опівдні пригрівало.

Особистих дієслів, які можна вживати в безособовому значенні, набагато більше, ніж дієслів власне безособових, тому такі різноманітні і багаті значення конструкцій з цим типом дієслова. Вони можуть означати стан природи, стихійні явища та стан навколишнього середовища: Вночі дещо стихло (Гонч.); Сніг падав рідше, трохи посвітлішало (Леон.); Скрипіло, свистіло і вило в лісі (Забол.); Уночі дощ. Прогриміло вдалині (Шукш.); На лісопильному дворі горить (Ч.); психічний чи фізичний стан живих істот: Мені вуха заклало (Гр.); У голові досі стукає (Г.); У Павла Васильовича дух навіть захопило (М.-Сиб.); Стиснуло горло від огиди (О.М. Т.); В очах у мене потемніло (Л.); чуттєві сприйняття, відчуття: З хати повіяло вогкістю (Л.); ...Сильно, до задухи пахло тушшю та фарбами (Ч.); По сонній річці тихо блиснуло дрібною брижами (Ліск.); дії міфічної, нереальної сили: Не завжди мені щастило (Н.); ...Його несло у стародавній світ, і він міркував про егінські мармури (Т.); дія, вироблена непрямим суб'єктом: І вітром, нарешті, те дерево звалило (Кр.); Зірки затягнуло імлою (О.М. Т.); Раптом світлом, нестерпно білим, яскравим, хльоснуло по очах до сліпоти (Щип.); Всі груди обдало холодком, залило почуттям радості, захоплення (Пауст.); Пекучим морозом обпалює обличчя. (Фурм.).

3. Головний член безособової пропозиції може бути виражений коротким пасивним дієприкметником з суфіксом -н-, -ен - або -т-.

Формою середнього роду короткого пасивного дієприкметника передається значення стану як результату дії, що відбулася. Наприклад: Про батарею Тушина було забуто (Л. Т.); Послано вже в погоню (П.); Посиділи у літографії, де було накурено (Ч.).

Своєрідність причетних безособових пропозицій полягає в тому, що головний член в них поєднує значення дії зі значенням результативного стану: у реченні Тут накурено присудок вказує і на вироблену ким-небудь (невідомо ким) дію, і передає стан навколишнього середовища, що виявилося в результаті цієї дії.

У тих випадках, коли причастя має модальне значення, присудок обов'язково включає інфінітив: Для чого мені було призначено померти, так само як тепер мені призначено жити? (Ю. Герм.). Примикаючий інфінітив при формі пасивного дієприкметника має або суб'єктне, або об'єктне значення; у першому випадку він входить у присудок (у реченнях з усуненим діячем), у другому - виконує функцію доповнення (у реченнях з невизначеним діячем): Після короткої наради вирішено було йти назад (Шол.); На станції та у вагонах заборонено було запалювати світло (О.М. Т.).

Нареченные безособові пропозиції представлені у сучасному російській перш за все пропозиціями з безособово-предикативними словами у ролі головного члена. Це «прислівники зі значенням стану», етимологічно пов'язані з короткими прикметниками та деякими іменниками, семантичною особливістю яких є вираз різних станів: легко, весело, затишно, соромно; шкода, полювання, дозвілля, час. Можливо форма порівняльного ступеня: Все тепліше стає (Шукш.).

Значення безособовості або, точніше, безсуб'єктності, у таких реченнях виявляється не щодо діяча, як у дієслівних безособових реченнях, а щодо носія ознаки. Саме значення безособового речення визначається значенням безособово-предикативного слова.

Безособові речення з безособово-предикативним словом на -о можуть позначати стан природи або навколишнього середовища: У кімнаті стає тихо (М. Г.); Дивіться, адже пізно, холодно (Л.); Темно та глухо, як у винному підвалі (Г.); У березовому лісі завжди якось просторо і далеко видно (Сол.); У небесах урочисто та дивно (Л.); психічний чи фізичний стан живих істот: Що ж мені так боляче і так важко? (Л.); Вам холодно трохи (Т.); Голодно, мандрівник, голодно (Н.); Мені соромно ваших привітань, мені страшно ваших гордих слів! (Брюс.); такі пропозиції у складі присудка часто мають сусідній інфінітив: Добре плисти вночі по річці (М. Г.); Не зле б йому не нехтувати своєю скрипкою (Дост.); Зорове або слухове сприйняття: Давно вже не чути було ні звуку дзвіночка, ні стукоту коліс кремністою дорогою (Л.); Далеко видно! (Т.); значення зобов'язання, необхідності, можливості та інші модальні відтінки передаються спеціальними безособово-предикативними словами у поєднанні з інфінітивом: Мені треба їхати до коменданта (Л.); Нам має жити! (Брюс.); Неможливо було їхати (П.). (У розмовній промові можуть бути конструкції і без інфінітива, але із залежною словоформою: Мені треба до міста; Можна до тебе?)

Безособові пропозиції з безособово-предикативними словами, що морфологічно збігаються з іменниками (гріх, сором, ганьба, жах, шкода, час, дозвілля, лінь, полювання, небажання), у поєднанні з інфінітивом позначають оцінку дії з морально-етичного боку: Над старістю сміятися гріх (Гр.); емоційний стан людини: І сказати мені правду було шкода (Фет); мусування щодо часу вчинення дії: Був у мене хороший друг, - куди ж краще бути, - та все, бувало, час нам з ним поговорити (Сим.); модально-вольові відтінки: Мені б ось полювання танцювати (О.М. Т.). У розмовної промови такі пропозиції можна використовувати і без інфінітива: Полювання додому.

Як свідчать деякі дослідники, пропозиції з безособово-предикативними словами (або в даному випадку безсуб'єктними прикметниками) могли виникнути на основі еліпсису підлягаючого, яке через узагальненість чи невизначеність значення стає зайвим. СР: Надворі все спокійно. - Надворі спокійно. Пропозиції з формальними підлягають це і все (Чудово! - Це чудово!; Їм все важко. - Їм важко) поєднують у собі властивості особистих та безособових речень.

Серед безособових (екзистенційних) речень виділяється своєрідна група безособово-генітивних речень, структурною особливістю яких є наявність негативного слова у поєднанні з родовим відмінком. Наприклад, негативне слово немає, немає: Немає вже ні становища у суспільстві, ні колишньої честі, ні права запрошувати себе у гості (Ч.); ...Там рахунку немає століть (Щип.); Немає міри нашому Познанню (Бл.); У жодної справжньої книги немає першої сторінки. Як лісовий шум, вона зароджується Бог знає де... (Паст.); безособова форма дієслів бути, стати, з'явитися з запереченням: Не було ні гроша, та раптом алтин (посл.); Пролунав сиплий глухий гавкіт, але навіть собаки не здалося (Т.); Кохання без рубців і жертв не буває (Паст.); іменник у формі родового відмінка з запереченням ні: Ні звуку!.. І бачиш ти синє склепіння неба... (Н.); Ні листів, ні звісток. Як не проси їх, вони забули (Сим.); негативні займенники нічого, нікого та інших.: - Здається, хтось там... - Нікого (Ч.).

Примітка. Пропозиції, до предикативної основи яких входить негативне слово, академічна Граматика-80 відносить до двокомпонентного типу Немає часу; Ні звуку; Нічого нового; Жодної помилки; Нема кому працювати (див.: Російська граматика. Т. 2. С. 336).

Семантико-стилістичні здібності ніяких пропозицій різних типів надзвичайно широкі; особливо поширені вони у художній літературі, яка постійно збагачується фактами розмовної мови. З допомогою безособових конструкцій можна описати такі стану, які характеризуються неусвідомленістю, невмотивованістю (порівн.: не хочу - усвідомлене небажання; не хочеться - несвідоме небажання). Крім того, за допомогою їх можна надати дії особливий відтінок легкості (мені говориться - мені легко говорити), і, нарешті, безособові пропозиції незамінні при необхідності виділити саму дію та її результат (пор.: Град побив посіви. - Градом побило посіви). Тонкі відтінки значення, що передаються безособовими конструкціями, сприяють їх широкому поширенню в розмовній мові та мові художньої літератури. Художній контекст практично не обмежує письменника в освіті безособових речень, лексичні обмеження у виборі форм присудка тут знімаються, і в безособовому значенні вживаються дієслова, які зазвичай не мають його. Наприклад: Ревіло з чорної висоти і приносило сніг (Бл.); Так стояв один – без тривоги. Дивився на гори вдалині. А там - на крутій дорозі - вже клубилося в червоному пилюці (Бл.); Блиснуло в очах. Метнулось у мрії. Припало до тремтячого серця (Бл.).

Безособові пропозиції.

Безособові пропозиції.

Виділити граматичну основу речень. Вказати безособові пропозиції.

Морозило сильніше, ніж із ранку. Морозив ранок рано. Надворі ще трохи бриніло. Вже сутеніло, коли війська прийшли на місце ночівлі. Вчора ввечері порошило. Вже сутеніло й похолодало. Від радості у зобу дихання сперло. Все звірина вило і стогнало. Його знобило і ламало. Дихалося глибоко. Просто мені нездужав цей час. Скрипіло, свистіло і вило в лісі. Уночі дощ. Прогриміло вдалині. На лісопильному дворі горить. Мені вуха заклало. У голові досі стукає. Держава заклала до бюджету кошти. У Павла Васильовича дух навіть захопило. Захід захопив усіх глядачів. Стиснуло горло від огиди. В очах у мене потемніло. З хати повіяло вогкістю. Сильно, до задухи пахло тушшю та фарбами. По сонній річці тихо блиснуло дрібною брижами. Не завжди мені щастило. Його несло у стародавній світ, і він міркував про егінські мармури. І вітром, нарешті, дерево звалило. Зірки затягло імлою. Раптом світлом, нестерпно білим, яскравим, хльоснуло по очах до сліпоти. Всі груди обдало холодком, залило почуттям радості, захоплення. Пекучим морозом обпалює обличчя. Жар опалює тих, хто близько підходить до печі. Про батарею Тушина було забуто. Послано вже в погоню. Посиділи у літографії, де було накурено. Вже зовсім розвиднілося. Не спиться мені. Пахне сіном над луками. Герасима вже не було надворі. Бути відлиги. Вже надіслано в наздогін Сьогодні немає від тебе листа. Вам холодно трохи. Потрібно перебудовувати все життя. Нам час їхати.

  • Гірські дороги були міцно збиті морозом.
  • Треба було вибирати між морозом та чадом.
  • Птахи падали на землю, вбиті на льоту морозом.
  • Стало страшно холодно, оскільки дощ змінився морозом.
  • Тоді земля лежала, скута морозом, все довкола було біло.
  • Земля, повітря, місяць, зірки скуті разом, склепані морозом.
  • Нудно було їм лежати вночі на холодній, скутій морозом землі.
  • Від зустрічного вітру заходить дихання, гарячим морозом обпалює обличчя.
  • Дерево, схоплене нічним морозом, голосно рипнуло в нього над головою.
  • А спітнівши від таких навантажень, прохоплювалися вночі морозом і занедужали.
  • Пахло від нього морозом і вином, коли він нахилився над ліжком.
  • Віддираючи кроками оковані морозом дошки, хтось пройшов по ганку.
  • Її бурхлива течія сперечалася з морозом, і тільки в тихих заводах тримався лід.
  • Поліцейський офіцер, нехтуючи морозом, стояв біля входу, сяючи своїм мундиром.
  • Сніг повалив густіше, але вітер здував його з дороги, ще раніше міцно скованої морозом.
  • Лапи їх рожевіли у воді, оранжево-червоні, схожі на запалене морозом осіннє листя.
  • Таїлися в яскраві біля покинутої криниці, вдихаючи розріджене морозом повітря.
  • Незважаючи на невдачу повстання, батько приїхав збуджений, охоплений московським морозом.
  • Хіба що змарнів, та очі, ніби прихоплені зсередини морозом, стали холоднішими і жорсткішими.
  • Ніч із тридцятиградусним морозом пройшла над полем бою, а така ніч без багаття смертельна.

Безособовими називаються односкладові речення, головний член яких не допускає позначення суб'єкта дії у формі називного відмінка та називає процес чи стан незалежно від активного діяча.

Граматичного підлягаєв таких реченнях не може бути за їх будовою, оскільки у формі присудка не укладено значення особи, вираженої формою називного відмінка, його не можна встановити і по зв'язках з іншими членами речення.

Якщо в невизначено-особистому чи узагальнено-особистому реченні підмет не позначено, але мислиться (невизначено чи узагальнено), то в безособовому реченні його взагалі немає. Це становить сутність даних пропозицій, у яких «підлягає усунуто як з промови, а й з думки».

Безособові пропозиції різних типів утворилися різні епохи. На думку Д.М. Овсянико-Куликовського та A.M. Пешковського, найдавнішим типом є речення з власне безособовим дієсловом, такі, як Світає; Морозить; Лихоманить; Вечіріє. Очевидно, у дуже давню епоху речення з такими присудками були двоскладовими, на кшталт Мороз морозить, Вечір вечоріє. Світло світає. Такі тавтологічні конструкції в окремих випадках збереглися і в сучасній російській мові (грім гримить, вітер віє. Формування безособових конструкцій - це результат абстрактного мислення, оскільки в них відволікається від конкретного діяча, що викликає або виробляє певну дію. За зразком цього типу створюються потім безособові речення з присудком, вираженим безособовою формою дієслова (пор. Град побив посіви. - Посіви побило градом; Вітер звалив дерево. - Вітром звалило дерево). А.М.

Безособові пропозиції широко поширені у художній літературі, яка постійно збагачується фактами розмовної мови. Вживання безособових конструкцій дозволяє описати стани, що характеризуються неусвідомленістю, невмотивованістю (пор.: не хочу - усвідомлене небажання; не хочеться - неусвідомлене небажання), надати дії особливий відтінок легкості (мені говориться - мені легко говорити) і, нарешті, виділити при необхідності саму дію або стан безвіднесеності його до якогось діяча. Все це сприяє широкому поширенню безособових конструкцій саме в розмовній мові та мові художньої літератури.

Головний член безособового речення може бути виражений: 1) безособовим дієсловом, 2) особистим дієсловом у безособовому значенні; 3) безособово-предикативним словом (з інфінітивом або без нього); конструкцією, що виражає заперечення.

За своєю будовою безособові пропозиції можуть бути різними:

а) головний член не вимагає додаткових слів: Вечірніє; Розвиднілося; Морозить;

б) головний член вимагає доповнення у родовому відмінку: Не було можливості поїхати; Не чулося жодного галасу; Продуктів вистачить ненадовго;

в) головний член вимагає доповнення в давальному відмінку (при необхідності позначити суб'єкт): Мені нездужає; Йому не сиділося вдома;

г) головний член вимагає доповнення в орудному відмінку: Повіяло вогкістю; Потягло холодом;

д) головний член вимагає прямого доповнення: Підірвало греблю; Тарантас штовхнуло.

1. Безособові дієслова у ролі головного члена безособового речення світає, морозить, вечоріє, мрячить, нудить, нудить, нездужає, спиться, хочеться, сутеніє, спить і др. мають форму, що збігається з формою 3-ї особи однини, а в минулому часу - з формою середнього роду однини (світло, знобило, сутеніло, вечоріло, нездужалося і т.д.). Але за значенням ці дієслова такі, що не допускають вживання при них іменника або займенника в називному відмінку.

Загальне значення безособових речень даного типу визначається значенням безособового дієслова. Вони можуть означати стан природи, довкілля: Морозило сильніше, ніж з ранку (Г.); На подвір'ї ще трохи бриніло (Т.); Вже сутеніло, коли війська прийшли на місце ночівлі (Л. Т.); Надто вже завечоріло (М. Г.); Вечіріє. У вікно дивиться блакитна весна (Прішв.); психічний чи фізичний стан живої істоти: Від радості у зобу дихання сперло (Кр.); У мене на серці охололо (Т.); Його знобило і ламало (Л. Т.); Просто мені нездужав цей час (Купр.); Його лихоманило (Вірта); І в залі дихається легко (Сим.); зобов'язання, необхідність та інші модальні відтінки (таке дієслово найчастіше вживається з інфінітивом): Вона спокійніше могла розмірковувати про свою долю і про те, що належало їй робити (П.); Він чомусь відчував, що говорить не так, як слід (Л. Т.); Він йшов не поспішаючи, як і личило відвідувачеві музею (Кат.); І щоб не сердити хворого, доведеться Прошці стати до вікна (Сим.).

2. Безособові речення, головний член яких виражений особистим дієсловом у безособовому значенні, досить поширені в російській мові і різноманітні за структурою та значенням. Особисті дієслова в безособовому вживанні втрачають форми зміни і застигають у формі третьої особи однини або у формі минулого часу середнього роду. Порівн. Індивідуальні та безособові конструкції: Повітря свіжішає. - на вулиці свіжішає; Вітер виє. - у трубі виє; Сонцю пригрівало землю. - Опівдні пригрівало.

Особистих дієслів, які можна вживати в безособовому значенні, набагато більше, ніж дієслів власне безособових, тому такі різноманітні і багаті значення конструкцій з цим типом дієслова. Вони можуть означати явища природи, стихійні явища та стан навколишнього середовища: Вночі дещо стихло (Гонч.); Все небо заклало (Н. Остр.); Сніг падав рідше, трохи посвітлішало (Леон.); На лісопильному дворі горить (Ч.); психічний та фізичний стан живих істот: Мені вуха заклало (Гр.); У голові досі стукає (Г.); У батюшки навіть у очах зарябіло (С.-Щ.); У Павла Васильовича дух навіть захопило (М.-С.); В очах у мене потемніло (Л.); А день свіжий, а кістки ломить (Сим.); чуттєві сприйняття, відчуття: З хати повіяло вогкістю (Л.); ...Сильно, до задухи пахло тушшю та фарбами (Ч.); По сонній річці тихо блиснуло дрібною брижами (Ліск.); явища, що приписуються долі, або дії нереальної сили: Буває, мого щасливіше щастить (Гр.); Не завжди мені щастило (Н.); ...Його несло у стародавній світ, і він міркував про егінські мармури (Т.); Навумило мене сходити туди; дія невідомої сили за допомогою будь-якої зброї: І вітром нарешті те дерево звалило (Кр.); Зірки затягнуло імлою (О.М. Т.); Раптом світлом, нестерпно білим, яскравим, хльоснуло по очах до сліпоти (Щип.); ...Чекаю, коли він заросте або затягне його мулом (Ч.); У саду вночі вітром посбивало всі яблука і зламало одну стару сливу (Ч.); Всі груди обдало холодом, залило почуттям радості, захоплення (Ч.); Пекучим морозом обпалює обличчя (Фурм.).

3. Досить поширені й безособові речення, головний член яких виражений безособово-предикативним словом. Деякі з цих слів виступають як головний член лише у поєднанні з інфінітивом. Значення безособової речення визначається значенням безособово-предикативного слова.

Безособові речення з безособово-предикативним словом на -о можуть позначати стан природи або навколишнього середовища: У кімнаті стає тихо (М. Г.); Дивіться, адже пізно, холодно (Л.); У небесах урочисто та дивно (Л.); У нашому будинку на Великій Дворянській було темно (Ч.); психічний чи фізичний стан живих істот: Що ж мені так боляче і так важко? (Л..); Вам холодно трохи, ви закриваєте обличчя коміром шинелі (Т.); Голова його закружляла; і з ним стало погано (Л. Т.); Голодно, мандрівник, голодно (Н.); Мені соромно ваших привітань, мені страшно ваших гордих слів! (Брюс.); значення повинності, необхідності, можливості та ін модальні відтінки: На цій справі можна в момент згорнути голову (Шол.); Нам має жити! (Брюс.); Йому стало погано, голова розболілася, неможливо було їхати (П.); Чого тобі треба, старче? (П.); Зорове або слухове сприйняття: Давно вже не чути було ні звуку дзвіночка, ні стукоту коліс кремністою дорогою (Л.); Далеко видно! (Т.); А тим часом настає ніч; за двадцять кроків не видно (Т.).

Примітка. Безособово-предикативні слова цієї групи часто вживаються з інфінітивом, наприклад: Мені важко дихати; Соромно слухати ці промови; Вам шкідливо палити. Такі пропозиції при зміні порядку слів можуть втрачати значення безособовості. Інфінітив у препозиції (особливо з подальшою тривалою паузою) легко набуває функції підлягає, наприклад: Дихати - важко; Слухати ці промови - соромно; Палити шкідливо.

Те саме спостерігається й у реченнях з деякими словами, які містять модальне значення (потрібно, неможливо). СР: Неможливо було їхати. - Їхати – неможливо.

Безособові пропозиції з безособово-предикативними словами, що морфологічно збігаються з іменниками (гріх, сором, ганьба, жах, шкода, час, дозвілля, лінь, полювання, неохота), у поєднанні з інфінітивом позначають оцінку дії з морально-етичної сторони: Над старістю сміятися злочин (Гр.); емоційний стан людини: І сказати мені правду було шкода (Фет); мусування щодо часу вчинення дії: Був у мене хороший друг, - куди вже краще бути, - та все, бувало, ніколи мені з ним поговорити (Сим.); модально-вольові відтінки: Мені б ось полювання танцювати (О.М. Т.).

4. Головний член безособової пропозиції може бути виражений коротким пасивним дієприкметником із суфіксами -н-, -ен; -Т-.

Формою середнього роду короткого пасивного дієприкметника передається значення стану як результату дії, що відбулася. Наприклад: Про батарею Тушина було забуто (Л. Т.); Послано вже в погоню (П.); Посиділи у літографії, де було накурено (Ч.).

У складі головного члена при короткому причастіможе бути інфінітив, який називає конкретну дію. Наприклад: Петрушці наказано залишатися вдома (Г.); Нині не велено кусатися (Ч.).

5. У безособовому реченні головним структурним елементом може бути негативне слово або конструкція, що виражає заперечення. Наприклад, негативне слово немає, немає: Немає вже ні становища у суспільстві, ні колишньої честі, ні права запрошувати себе у гості (Ч.); ...Там рахунку немає століть (Щип.); Немає ні жита, ні стежки (Щип.); безособова форма дієслів бути, стати з запереченням: Не було ні гроша, та раптом алтин (посл.); Не було сил перенести це; Минуло кілька днів з того часу, як його не стало; іменник у формі родового відмінка з запереченням ні: Ні звуку!.. І бачиш ти синє склепіння неба... (Н.); Ні листів, ні звісток. Як не проси їх, вони забули (Сим.); негативні займенники нічого, нікого та інших.: Здається, хтось там... - Нікого (Ч.).